Film Festival 2002

2002 Festival Winners

Bob Rogers
Producer/Director
Narrative (Honorable Mention)
IN THE SHADOW OF THE BURNING BUSH

Bob Rogers
Producer/Director
Documentary (Merit Award)
OBJECT IN MIRROR ARE CLOSER THAN THEY APPEAR

Christopher D’Elia
Dobre’ Films
Director/Cinematographer/Writer/Producer
Narrative (Plaque)
Twenty-Buck$

Ann McGowan
Producer Director
Experimental (Merit Award)
Asphyxia

Salvatore Lauriola
Lauri Enterprises
Producer/Director
Narrative (Honorable Mention)
A Time to Live – A Time to Die

Marcy B. Freedman
Director
Gene Panczencko
DP
GeneFree Productions
Experimental (Merit Award)
SPLIT SECOND

Benjamin Freed, O.D.
Producer/Cameraman
Industrial (Merit Award)
HOMEBOUND

Mark Di’Amico
Producer/Director/Writer
Animation (Plaque)
THE PROBING ORB

Julie Otto
Documentary (Participation)
You Can Fly

Richard J DePaso
The Creators
Producer
Industrial (Plaque)
LET US GIVE YOU A HAND

Dale Riehl
New Line Television for A& E Network
Producer
Feature Documentary (Plaque)
MARRIED IN AMERICA

David Woolner/Eric Olson Music
Director/Composer/actor
Music Video (Merit Award)
Band: MEMORY “WAKING”

David Woolner
Writer/Director
Narrative (Honorable Mention)
COWARD

Paul Tshinkel
Inner-Tube Video
Producer/Director/Videographer
Documentary (Honorable Mention)
CINDY SHERMAN – Transformations

Paul Tshinkel
Inner-Tube Video
Producer/Director/Videographer
ART/New York
A Video Series of Contemporary Art
Documentary (Merit Award)
Chuck Close Eye to Eye

Arlene So
Lights Out Productions
Co-Producer
Narrative/Horror (Plaque)
THE RISEN

Michael Meyerson
Absolute Motion Inc.
Producer/Editor
Narrative/Horror (Merit Award)
GETAWAY

Chris Vallone
VTVIDEOS
Director/Writer/Editor
Narrative/Horror (Honorable Mention)
Voices Within

Chris Vallone
VTVIDEOS
Director/Writer/Editor/Animator
Animation (Plaque)
A STREAMING VIDEO

Daniel Butler
Director
Experimental (Honorable Mention)
REFLECTION ON LIFE

Michael Falasco & Director-Kate Judge
Wow Them
Director of Photography
Narrative (Plaque)
ICEMAN

Yelena Ilkanayev
Producer/Director
Experimental (Plaque)
LABYRINTH

Ted Timmer
Centripetal Force Productions
Writer/Producer
Narrative Feature (Plaque)
MILES FROM NOWHERE

Gene Panczenko
Producer/Director/Actor/Editor
Experimental (Merit Award)
SPIN CYCLE

Annette Solakoglu
New Moon Productions
Director
Narrative (Merit Award)
BORDER

Kate Lucarello
PVERCorp
Producer/Writer/Host
Putnam History (Plaque)
PLAIN TALK – “Stone Structures & the Stories They Tell”

Mathhew Beals
Bialostoki/Zarensju Orids
Director of Photography
Narrative (Plaque)
A Gift

Bob Andren & Sal Lauriola
Lauri Enterprises
Work in Progress (Honorable Mention)
Lost in Time

Michael Saladino
On the Point Films/Fly By Night Productions
Director/Writer
Narrative (Honorable Mention)
FAÇADE

Chris Vallone
VTVIDEOS
Writer, Director, Producer
Narrative (Plaque)
The Agent

Glen Baisley
Light & Dark Productions
Writer, Director, Producer
Anatomy of Horror Documentary
Sins of the Father (exhibition)